Kimono damskie vs. męskie

poniedziałek, lipca 25, 2016


Jak na razie jestem dumna z tegorocznych wakacji. Mimo iż nie zrealizowałam jak dotąd moich wakacyjnych planów, jednak spędzam czas bardzo aktywnie i nie wyleguję się w łóżku do południa, a zawsze tak bywało w wakacje. Co najważniejsze to mimo nie marnowania ani sekundy lata i staram się spędzać czas poza domem, a nawet i w domu nie siedzę tylko zawsze sobie coś zorganizuję do roboty to mam czas na blogowanie. Posty nie pojawiają się co prawda  systematycznie, ale wydaje mi się, że wystarczająco często. 
W dzisiejszym poście chciałabym zakończyć moje kimonowe szaleństwo. Jest to trzeci post z  tej serii. Co prawda pierwszy był stosunkowo dawno, jednak dwa kolejne są pod rząd, więc tak chyba lepiej. Dzisiaj chcę opisać z osobna kimono żeńskie oraz męskie, żebyśmy zobaczyli czym się różnią oba stroje. 


Tradycyjne damskie kimono składało się z 12 warstw, dlatego przy jego ubieraniu brało udział kilka osób, ponieważ samemu nie da się go ubrać. Kimona różnią się symboliką oraz charakterem interpersonalnym. Kimona kobiece różnią się w zależności od wieku kobiety jak i stanu cywilnego (ta informacja pojawiła się również w poprzednim poście). 

Kurotomesode (黒留袖 ; くろとめそで) - kimono w kolorze czarnym. Jest najbardziej uroczystym strojem dla mężatek. Często jest ubierane na ślub przez matkę pana młodego lub panny młodej. Na rękawach, piersi i plecach tego stroju znajdują się herby rodzinne. 
Furisode (振袖 ; ふりそで)- jest to kimono z długimi rękawami, a dosłowne tłumaczenie nazwy tego stroju oznacza "kołyszący rękaw". Rękawy mają długość od 100 do 107 cm. Jest to również strój dobry na ślub i weselę oraz na ceremonię dojrzałości, ale  to kimono jest przeznaczone dla niezamężnych panien. Na kimonie tego typu jest dużo wzorów. 
Irotomesode (色留袖 ; いろとめそで)- kimono jednokolorowe. Jest to mniej uroczysty strój dla mężatek. Również może zawierać herby rodzinne jednak w mniejszej ilości. 
Hōmongi (訪問着 ; ほうもんぎ)- Ubiór wizytowy. Jest to rodzaj kimona za równo dla panien jak i mężatek. Wyróżnia się tym, że znajdują się na nim wzory na ramionach, szfach i rękawach. Odpowiedni strój na formalne przyjęcie, a nawet nadaje się na ślub/wesele. 
Tsukesage (付け下げ ; つけさげ)- również kimono dla mężatek oraz singielek. Zawiera mniej wzorów niż poprzednie kimono, a wzory przeważnie znajdują się poniżej pasa. 
Iromuji (色無地 ; いろむじ)- jest to kimono głownie do ceremonii parzenia herbaty. Każda kobieta może takie założyć i jest to kimono jednego koloru, ale może być też zdobiony, jednak wzory na tego typu kimonie powinny być jednakowego koloru. 
Komon (小紋 ; こもん)- kimono na całej powierzchni jest ozdobione drobnym wzorem. Jest to lekkie kimono, które można ubrać zwykłego dnia, na spacer po mieście, czy wyjście do restauracji. Nie ma wymogów co do stanu cywilnego. 
Edo-komon (江戸小紋 ; えどこもん)- kimono zdobione gęsto kropkami. Jest to strój samurajski z okresu Edo (tak, kobiety też były samurajami, co prawda rzadko, ale były. Jest nawet dosyć piękna historia z tym związana. Jak chcecie to zrobię post na ten temat).
Yukata (ゆかた) - Już wspomniałam na temat yukaty w pierwszym poście o kimonach, jednak przypomnę, że jest to letni rodzaj kimona, jest to rodzaj kimona za równi dla kobiet jak i mężczyzn i też nie jest tutaj ważny stan cywilny. Strój nosi się latem przeważnie na uroczystości odbywające się na świeżym powietrzu. Ten rodzaj stroju japońskiego może też służyć za piżamę. 


Przejdźmy teraz do panów, którzy jak zwykle mają łatwiej hehe. Męskie kimona są lżejsze i prostsze, ponieważ mają tylko 5 warstw, a nie 12. Między sobą te kimona różnią się tylko wzorami i tkaniną, a dominują ciemne kolory typu czerń, granat, zieleń, czasem nawet brąz. Bardziej swobodne kimon takie noszone na co dzień mają lekkie zdobienia oraz mogę też mieć jaśniejsze kolory. Najbardziej uroczystym męskim strojem jest kimono w kolorze czarnym, a na plecach, klatce piersiowej i ramionach może znajdować się 5 rodzinnych herbów. Każde kimono męskie można przerobić na bardziej uroczyste dodając hakamę* lub haori** . Jedno z bardziej uroczystych męskich kimono to kamashim, które jest bardzo szerokie na górze i nie ma boków. 

* Hakama- rodzaj spódnicy lub bardzo szerokich spodni, noszone przez mężczyzn. Panowie ubierają też tę cześć garderoby podczas ćwiczenia takich sportów jak aikido, czy kendo. 

**Haori- płaszczyk do kimona, który sięga do pasa, a czasem i do ud. Sprawia, że kimono staje się bardziej uroczyste. Kobiety też od jakiegoś czasu noszą takie płaszcze jednak, kobieca wersja jest krótsza. 

Dzisiejszy post wyszedł krótki, jednak mam nadzieję, że ciekawy. Przy okazji zapraszam was na moją drugą stronkę na facebooku, gdzie publikuję moje rysunki i również robię pracę na zamówienie. Dopiero strona się rozkręca, więc dużo na niej nie ma, ale stopniowo, powoli do przodu. 

You Might Also Like

14 komentarze

 1. W Kioto jest takie miejsce, gdzie można przymierzyć juunihitoe i zrobić sobie w nim zdjęcie - niestety sporo to kosztuje. Wrzuciłam kiedyś link do tej firmy na Facebooka Kimono dr Jack Polska, gdybyś była ciekawa, jak to wygląda i jakie są ceny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jak do tond tylko jak dotąd - trochę razi w oczy :P

  Post jak zwykle mega ciekawy! Kiedyś pamiętałam wszystkie rodzaje kimon, ale teraz już tak bardzo w tym nie siedzę, więc pamiętam tylko kilka podstawowych :D

  Zapraszam na swojego Bloga Sakurakotoo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już poprawione, dzięki, jakoś nie zwróciłam uwagi na to.
   Ja właśnie tak średnio pamiętam te nazwy japońskie, ale mniej więcej odróżniam ;)

   Usuń
 3. Strasznie chciałabym kiedyś przymierzyć yukatę <3 Chociaż osobiście, nieco bardziej podobają mi się tradycyjne chińskie sukienki- cheongsamy :D
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. I like your blog, its really dope.
  Do you want to follow each other?
  If you want, than follow me, and let me know in comments, so I can follow you back with pleasure.
  We can follow each other on Instagram @andjela.dujovic, let me know in the comments so I can follow you back.

  www.bekleveer.com
  xoxo

  OdpowiedzUsuń
 5. Dear, I follow you back #98
  xoxo

  www.bekleveer.com

  OdpowiedzUsuń
 6. mega ciekawe!
  obserwuję i zapraszam do siebie x

  darcia.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy post :) Kulturą Japonii nie interesuję się już tak jak kiedyś, jednak miło jest poczytać o tym :) Może zrobiłabyś post o tym, jak wyglądają śluby/wesela w Japonii? Czytałam o tym, jak wygląda to w Korei, jakie są stroje itp, a teraz przez Twój post zaciekawiła mnie także Japonia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy i bardzo fajny pomysł z tematyką ślubu. Postaram się zebrać informacje i za jakiś czas zrobić post na tena temat <3

   Usuń