Geisha vs. Dama dworu

sobota, września 17, 2016


No i od dzisiaj zaczynamy jesienną pogodę, wszystko było by super gdyby nie deszcze, bo tak ogólnie lubię jesień, a wy? Jak znajdę czas na taki luźniejszy post to mogę zrobić "co lubię w jesieni" tak jak zrobiłam to z zimą w zeszłym roku. Dzisiaj troszkę bardziej poważny post związany z kulturą azjatycką oraz europejską, a do tego ten temat jest związany z historią. Dzisiaj chcę wam przekazać moją wiedzę na temat różnic między typową Geishą oraz damą dwory, czyli tak zwaną kurtyzaną (termin ten wyjaśnię już podczas rozwijania tematu). Pewnie wiele z was oglądało film "wyznania gejszy" tam widać na czym polegało życie tych kobiet/dziewczyn. Jeśli nie oglądałeś/aś to zachęcam ! Mój post w tym temacie będzie opierał się na prostej zasadzie, czyli można powiedzieć, że na zasadzie takie rozprawki, może lekkiego eseju, ponieważ opiszę z osobna obie grupy DAM i na końcu wyciągnę wniosek, z którym będziecie mogli się zgodzić lub nie. Tak więc zaczynamy ;)


GEISHA

Geisha potocznie zwana też geiko lub geigi. Słowo to oznacza w dosłownym przetłumaczeniu ARTYSTKA, błędnie mylona przez inne kultury z prostytutką, a to nie prawda. Geisha, była przez wiele lat uznawana z wzór japońskiej kobiecości, a swoich klientów zabawiały swoim towarzystwem, tańcem, spiewiem, graniem na instrumentach etc. Geishe zajmowały się też ceremonią parzenia herbaty. Cały czas chodziły ubrane w tradycyjne, pięknie zdobione kimona i miały charakterystyczne fryzury oraz makijaż. 
Początkowo rolę Gejsz pełnili mężczyźni na wzór zachodnich błaznów, byli zwani taiko-mochi. Później do nich dołączyły też kobiety (onna-geisha) i w tej roli pozostały tylko kobiety, tak powstał najbardziej znany wizerunek gejszy, czyli "damy do towarzystwa" (to sformułowanie akurat też jest błędnie mylone z prostytutkami). 
Gejsze to bardzo zdolne i w brew pozorom mądre kobiety. Za nim dziewczyna zostanie gejszą musi chodzić do specjalnej szkoły (jako Maiko), gdzie uczy się dobrych manier, literatury, poezję, uczy się tych wszystkich artystycznych rzeczy, o których pisałam wyżej. W dzielnicach miłości gejsze były odizolowane od prostytutek po mimo tego, że pierwsze gejsze wywodziły się z tej grupy społecznej. Pierwsza kobiety, która nazywała się gejszami była właśnie prostytutkami i miało to miejsce około 1750 roku. (Już tajemnica dlaczego Gejsze się z tym kojarzą została rozwiązana). 


Innym powodem, dla którego geisha kojarzy się z prostytutką wziął się stąd, że w okresie II Wojny Światowej były tak zwane Geish Girls czyli prostytutki stylizowane na gejsze, przez co Amerykanie okupujący Japonię wyrobili sobie takie zdanie o gejszach. 
W Yoshiwara gejsze były dzielone na dwie klasy : dorosłe i dziecięce. Wyróżniały się drogą biżuterią, kunsztownymi fryzurami, ozdobami ze złota i srebra. Chodziły w małych grupkach. Gejsze odgrywały znaczącą rolę w japońskiej gospodarce i polityce. W okresie Meiji mówiona, że dobry urzędnik powinien mieć dwa cele w życiu : zostać ministrem i pojąć gejszę za żonę. Jednak nawet jak gejsza nie została żoną urzędnika to i tak ta grupa społeczna miała duże wpływy. Tradycja gejsz przetrwała do dzisiaj, obecnie przybywa gejsz w mieście Kioto, co jest spowodowane tym, że japoński rząd promuje tradycje w śród młodych Japończyków.

KURTYZANA

Słowo kurtyzana oznaczało damę dworu i w tym przypadku damy dworu równały się prostytutką, tylko nie byle jakimi, ponieważ usługiwały zamożnym panom, przeważnie jak sama nazwa wskazuje ich miejsce było na królewskich i szlacheckich dworach. Damy dworu w Europie zostały określone mianem kurtyzany dopiero w Odrodzeniu. Jak wiadomo większość małżeństw szlacheckich  w okresie renesansu były tylko przygrywką, aby przedłużyć pokrewieństwo, a tak naprawdę małżonkowie wiedli oddzielne życie i właśnie po to były damy dworu. Mężczyźni również pełnili taką funkcję jednak nie ma na nich jednoznacznego określenia. Obecnie to sformułowanie jest eufemizmem i określa panią lekkich obyczajów, jednak jak dla mnie jest to wygodniejsze napisać kurtyzana niż dama dworu, ale już wszyscy wiedzą o co chodzi. 
Kurtyzanami często były aktorki, śpiewaczki lub tancerki. Budziły wielkie zainteresowanie, ponieważ dawniej aktorami byli tylko mężczyźni jak wiadomo. Wraz z modą na kurtyzany pojawiły się "prostytuki wysokiej rangi" we Włoszech i Francji. Wiele dam z renesansowych dworów zaczęły bardziej uwodzić władców swoimi wdziękami i wiele zwyczajnych prostytutek zaczęło naśladować styl ubierania się dam dworu. W Rzymie mianem kurtyzany nazywano wszystkie prostytutki nie tylko te, które były damami. W XVI wieku najwięcej kurtyzan było właśnie w Rzymie i Wenecji. Kurtyzany znajdowały się wtedy nawet na dworze papieskim (teraz zostanę wyklęta już całkiem hehe). 
Francuskie damy dworu wzorowały się na włoskich i słuchały rad Katarzyny Medici, która została królową Francji w roku 1540. To ona sprowadziła do Francji wenecjankę Zufolinę, która miała nauczać damy dworu sztuki miłości. Kurtyzany nie koniecznie musiały mieć ze swoimi klientami stosunki płciowe, czasami panom wystarczyło podziwianie ich urody. 

Podsumowując ; różnica między Gejszami a Europejskimi damami jest teraz bardziej przejrzysta i oprócz kultury i strojów różnią się też swoimi głównymi zajęciami. Gejsza - artystka, Kurtyzana/dama dworu - prostytutka, ale jedne i drugie mogły być ladacznicami, ale nie musiały. Gejsze główny naciska na towarzystwo i zabawianie gości w artystyczny sposób lecz pojawiły się grupki, które zajmowały się prostytucją i to wpłynęła na to, że ludzi zaczęli źle kojarzyć te kobiety no i też nie można zapomnieć, że pierwsze gejsze wywodziły się ze środowiska prostytutek. Kurtyzany głównie były prostytutkami i tylko na początku były artystkami, później zachwyt ich umiejętnościami artystycznymi przygasł na rzecz sztuki miłości i uwodzenia, chociaż podobnie jak gejsze mogły zachwycać tylko wyglądem i nie musiały dopuszczać się stosunków z mężczyznami. Z jednej strony takie podobne, a z drugiej różne. 


You Might Also Like

17 komentarze

 1. Bardzo fajny post, fajnie jest się dowiedzieć czegoś dokładniej :)
  Tak w ogóle to zawsze mi się marzyła taka przebieranka aby stać się na chwile Geishą :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, mnie też się marzy takie coś ;)

   Usuń
 2. W sumie to nie znam się na tym i nie wciągalam się głębiej w te tematy, ale odkąd przeczytałam to to tak mnie zaciekawiło, że aż obejrzę ten film!
  frydrychm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, to bardzo dla mnie miłe i zachęcam do obejrzenia filmu ;)

   Usuń
 3. Bardzo fajny wpis i porównanie :) Uwielbiam kulturę gejsz i zawsze chętnie o nich czytam! Są niesamowite i przez wielu niedoceniane, a faktem jest że muszą długo nad sobą pracować aby osiągnąć perfekcję na tak wielu polach :) A, i japońska kurtyzana to chyba Oiran prawda? Można je było odróżnić głównie po tym, że miały pas wiązany z przodu, a nie z tyłu jak w przypadku gejsz ;)

  Zapraszam na swojego Bloga Sakurakotoo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zgadza się, w sumie mogę o tym też zrobić post ;)

   Usuń
 4. Mega wpis. Od dziecka interesowlam sie historia gejsz dlatego zawsze wkurzalo mnie kiedy mowiono o geishach tylko jak o puszczajacych sie na lewo i prawo paniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo, więc znam to uczucie irytacji ;)

   Usuń
 5. Piękny post, jak do tej pory Kurtyzana kojarzyła mi się tylko z Moulin Rouge :)
  Nie martw się, nikt cię nie wyklnie, a jak coś to się nie przejmuj ;)
  http://www.viofashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 6. gejsza to symbol japońskiej tradycji coś pięknego luksusowego ulotnego... szkoda że wciąż sporo osób utożsamia je z prostytutkami;p obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, ale mam nadzieję, że to się zmieni, bo naprawdę jest to piękny element japońskiej tradycji ;)

   Usuń
  2. oj tak element który nie występuje nigdzie indziej na świecie:)

   Usuń
  3. No w sumie co racja to racja ;)

   Usuń
 7. Śliczne zdjęcia i ciekawy post :)

  https://mrkulfon.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń