Mała zielarnia Arisy #4 - pobudka !!

poniedziałek, lipca 10, 2017

Ten post powstaje odnośnie poprzedniego post, czyli ulubieńców czerwca, w których wspomniałam o suplemencie takim jak GUARANA. Dlatego dzisiaj chcę opisać dokładnie czym jest Guarana, jak działa, na co pomaga i jak stosować. Nie każdy wierzy w to, że ten produkt może działać, uważają, że to placebo, ja w sumie też do końca nie wiem czy to faktycznie przez te tabletki czuję się lepiej, czy po prostu dałam się nabrać, ale według informacji o Guaranie to powinna ona sprawić, że będziemy czuć się lepiej i wrócimy do żywych. Postanowiłam to wypróbować, bo mało sypiam i jestem cały czas zmęczona o czym już wspomniałam właśnie w ulubieńcach przy recenzji suplementu.


GUARANA – inaczej Paulinia cupana. Jest to ziarno, które zawiera więcej kofeiny niż ziarno kawy. Ma właściwości stymulujące dlatego jest stosowana w formie suplementów. Występuje w Brazylii.

Jak działa ?

Guarana zawiera w sobie substancje zwane ksantynami, czyli kofeinę*, katechinę** i procyjanidynę***. Choć roślina ma duże stężenie kofeiny to średnia dawka guarany jest na tyle niska, aby ograniczyć działanie kofeiny. W skuteczny sposób zwalcza zmęczenie fizyczne jak i psychiczne, a także poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, co przyczynia się również do poprawy naszej koncentracji. Roślina nie jest jeszcze do końca przebadana, ale są przypuszczenia, że ma działanie przeciwnowotworowe i psychostymulujące, aczkolwiek to jeszcze nie zostało udowodnione, potrzebne jest szereg szczegółowych badań, aby poznać wszystkie właściwości.
*Kofeina - jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących, a także do innych napojów, przede wszystkim gazowanych (na przykład coli). Po dłuższym okresie regularnego przyjmowania kofeiny występuje zjawisko tachyfilaksji (tolerancji), czyli stopniowego osłabienia odpowiedzi biologicznej ustroju.
**Katechiny to cenne substancje chemiczne należące do grupy polifenoli. Katechiny są jednym z najmocniejszych przeciwutleniaczy, które pozwalają nam długo cieszyć się młodością i dobrym zdrowiem.
***Procyjanidyny są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Poprawiają strukturę i stabilność włókien kolagenowych i wzmacniają naczynia krwionośne. Opóźniają zużycie witaminy E podczas procesów przeciwutleniania i zapobiegają jej rozpadowi. Pochłaniają szkodliwe promieniowanie UV w zakresie 40-290nm. Zapobiegają utlenianiu cholesterolu i lipidów we krwi. Wykazano, że procyjanidyna B2 ma duży wpływ na skórę głowy gdzie poprawia porost włosów oraz ich grubość. Ponadto procyjanidyny mają zdolność wiązania toksycznych metali i alkaloidów.

UWAGA :
JEST TO SUPLEMENT DIETY JEDNAK NIE PRZYCZYNIA SIĘ DO PROCESU SPALANIA TKANKI TŁUSZCZOWEJ. W jakich przypadka stosować Guaranę ?

- zmęczenie psychiczne jak i fizyczne (o czym już wspomniałam wcześniej) ,
- słaba odporność,
- zaburzenia koncentracji i pamięci,
- ból głowy, migrena,
- dolegliwości związane z krążeniem,
- w okresach rekonwalescencji po chorobie, operacji,
- depresja, stres, stany nerwicowe.

DAWKOWANIE ;
Dzienna dawka guarany to 50-75 mg.  Można też stosować 2 razy dziennie po 50 mg. Najlepiej spożyć suplement przed południem. Jednak nie jest to warunek konieczny, ale na pewno nie powinno stosować się guarany na noc, ponieważ wtedy organizm inaczej funkcjonuje i może to doprowadzić do niewłaściwej stymulacji.


PRZECIWWSKAZANIA ;
Guarany jak i też produktów, które mają tę roślinę w składzie nie powinny stosować kobiety w ciąży jak i też kobiety karmiące piersią W przypadku osób chorujących na cukrzycę, nadciśnieniem lub arytmią mogą stosować, ale najlepiej jak by skonsultowały się z lekarzem, zrobiły odpowiednie badania lub po prostu ostrożnie stosować ten suplement i odstawić gdy wystąpią jakieś problemy zdrowotne.


Zapraszam na mojego fan page jeśli ktoś chce być na bieżąco ;)
Odnośnik na górze po prawej stronie.

You Might Also Like

14 komentarze

 1. Guarana jest obecna w wielu napojach, dlatego nie jest to pierwszy raz, gdy słyszę tę nazwę. Zainteresowałaś mnie tematem, muszę poczytać o tym więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, praktycznie każdy napoje energetyczny, izptoniczny, czy też odżywki dla sportowców zawierają guarane ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe. Ja z kolei pierwszy raz słyszę o guaranie :)

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. great :)
  NEW BLOG! PLEASE FOLLOW ME: YOUNG BLOG

  OdpowiedzUsuń
 4. Mmmmm... to ja wpadam do Ciebie na małe co nieco hahah

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulinia,ooo podobnie do mojego imienia. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta guarana wygląda jak oczy jakiegoś potworka.
  Jak widzę to byłaby idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, też miałam takie skojarzenie ;)

   Usuń
 7. Słyszałam o Guaranie ale nie sądziłam, że jest to taki lek :)
  https://martini2000.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń